Námorná preprava – bezpečne, rýchlo a zodpovedne

Námorná preprava si vyžaduje dlhoročné skúsenosti a partnera, na ktorého sa dokážete spoľahnúť. O to viac, ak ide o medzinárodné transporty, ktoré si vyžadujú vysokú mieru flexibility, zodpovednosti a profesionality.

Celosvetovo najrozšírenejšou multimodálnou dopravou je lodná kontajnerová preprava. V súčasnosti však sledujeme aj nárast trendu kombinovaných dopráv ako Air&Sea, Road&Trial, Road&Air freight a iné.

Prečo námorná preprava?

Námorná preprava je vhodnou voľbou najmä z ekonomického hľadiska. Je nízkonákladová a veľmi bezpečná. Musíte pri nej však prihliadať na viacero faktorov. Dôležité je vedieť kam náklad smeruje, za aký čas ho tam chcete dopraviť či o aký typ nákladu ide. V praxi sa najčastejšie využívajú 20´ (stopé) a 40´ (stopé – tzv. rejdárske) kontajnery. Ich obľúbenosť vychádza najmä z ich obrovskej objemovej kapacity. Rozdeľujeme ich na univerzálne – skriňové, open – top (s otvoreným vrchom), výsypné, bulk (pre suchý hromadný substrát), plošinové, nádržkové, izotermické a chladiace.

S profesionálnym prístupom sprostredkovateľa a jeho širokou ponukou služieb dokážete prepraviť rozličný tovar na akékoľvek miesto na svete. Dôležité však je, vybrať si správne.

Každá preprava je špecifická, a preto je dôležité dbať na bezpečnosť pri premiestňovaní akéhokoľvek materiálu. V námornej doprave sa vyžaduje najvyššia opatrnosť bez akýchkoľvek chýb. Preto sa “sea freight” kategorizuje podľa prepraveného druhu tovaru.

FCL – Full Container Loads (preprava plných kontajnerov)

Vo svete známy ako celokontajnerová preprava s doručením zásielky “door to door” (od dverí k dverám). V tomto prípade je potrebné zvážiť dôkladný výber lodiarskych spoločnosti, ktorý zabezpečí flexibilitu a rýchle jednanie pri preprave. V prípade, že máte záujem o podobné prepravné riešenie, vždy sa informujte u dopravcu v akom je vzťahu k lodiarskej spoločnosti a či disponuje partnerom, na ktorého sa dokáže absolútne spoľahnúť.

LCL – Less than container load (párovanie zásielok v kontajneroch)

Ide o spôsob lodnej dopravy, ktorý efektívne využíva objem kontajnera na párovanie zásielok. Tento spôsob dopravy je výhodný najmä preto, že umožňuje prepravovať aj malý náklad za prijateľnú cenu. Profesionálny prepravca pri menších zásielkach odporúča priame zberné kontajnery, ktorými minimalizuje riziko poškodenia tovaru pri jednotlivých prekládkach. Na tomto princípe funguje napríklad zvoz zásielok z Číny pre spoločnosti Ebay či Aliexpress.

Ro/Ro – Roll on a roll out (nalodenie a vylodenie tovaru)

Ide o intermodálnu = multimodálnu prepravu (t.j. preprava viacerými druhmi dopravy), kedy sa tovar nachádza na dopravnom prostriedku, ktorý nie je v samostatnom pohybe. Po ukončení presunu na inom mobilnom zariadení napr. loďou, dopravný prostriedok s tovarom pokračuje ďalej v naplánovanej ceste (napr. Loď prepravuje kamión, ktorý po vylodení pokračuje vo svojej ceste). Tento druh prepravy je určený pre nadrozmerné zásielky, ktoré sa nezmestia do štandardných kontajnerov prípadne na prepravu špecifických materiálov.

Reefer (chladiace/mraziarenske kontajnery)

Tento typ prepravy môžete využiť v prípade, že potrebujete prepraviť tovar s minimálnou dobou trvanlivosti. Umožňuje konštantnú reguláciu teploty od – 30 do + 30 a podlieha pravidelnému sledovaniu stavu tovaru.

Námorná preprava v číslach

Námorná preprava zabezpečuje každodenné dodanie zásielok z rôznych kútov sveta. V súčasnosti sa na prepravu nákladu v kontajneroch využívajú kontajnery, ktorých dĺžka je 40 alebo 20 stôp. Viac ako 89% prepravných kontajnerov obsahuje suchý náklad. Izotermické a chladiarenské kontajnery slúžia na prepravu asi 5% celkového nákladu a asi 1 % nákladu sa prepravuje cisternovými kontajnermi. Prepraviť náklad na miesta vzdialených pár tisíc kilometrov si vyžaduje odborníka v oblasti a mnohokrát kombináciu rôznych druhov dopravy – Air&Sea, Road&Trial či Road&Air freight.

Buďte doma v doprave. Sledujte nás na našom facebooku alebo sa zaregistrujte do nášho newslettera. Zadarmo získate množstvo tipov a noviniek.

intime-express-cta1

 

14/02/2017

Ďalšie aktuality

28/02/2017 Letecká preprava tovaru a jej výhody

Potrebujete rýchlo a bezpečne previesť tovar na väčšiu vzdialenosť? Získajte základné informácie o tom, ako funguje letecká preprava a zistite, aké...

24/11/2016 Ako sa vyvíjala nákladná doprava

Možno dopodrobna poznáte históriu vášho vozidla, ale zamysleli ste sa niekedy nad históriou nákladnej dopravy? Pozrime sa spoločne, na aké...