Letecká preprava tovaru a jej výhody

Potrebujete rýchlo a bezpečne previesť tovar na väčšiu vzdialenosť? Získajte základné informácie o tom, ako funguje letecká preprava a zistite, aké výhody či nevýhody so sebou prináša.

Prečo zvoliť leteckú prepravu tovaru?

Všetky možnosti prepravy tovaru majú svoje výhody. Air transport je vyhľadávaná predovšetkým kvôli spomínanej rýchlosti dodania a zabezpečeniu neprerušovanej cesty tovaru ponad krajinu i vodné plochy bez geografických prekážok. Plynulý transport a prísne letiskové kontroly zaručujú kvalitnejšiu ochranu vašej zásielky počas celej prepravy. Air transport (letecká preprava) v porovnaní s inými alternatívami prepravy nákladu, poskytuje široké možnosti distribúcie zásielok takmer do všetkých krajín sveta. Aby ste mali prehľad, kde presne sa vaša zásielka aktuálne nachádza, ponúka množstvo prepravných spoločností tzv. cargo tracking, ktorý umožňuje sledovať polohu a stav zásielky od momentu odoslania až po samotné doručenie balíka pohodlne cez internet.

Čo potrebujeme, aby sme mohli zásielku odoslať?

Uzatvorením zmluvy s prepravnou spoločnosťou sa vytvára obchodný vzťah, v ktorom sa obe strany zaväzujú splniť svoju časť dohody. Aby dopravná spoločnosť mohla prepraviť vašu zásielku, je potrebné získať tzv. nákladný list. Tento dokument obsahuje informácie o odosielateľovi a zásielke – miesto a dátum naloženia i doručenia, cenu leteckej prepravy a ak je to potrebné aj osobitné požiadavky odosielateľa na dopravcu. Zmluva sa považuje za uzatvorenú v momente, kedy dopravná spoločnosť akceptuje elektronickú objednávku, prípadne iným spôsobom potvrdí letecký nákladný list. Dávajte si však pozor, ak je zmluva už raz uzatvorená. Ani jedna zo zúčastnených strán totiž nie je oprávnená ju meniť, ani zrušiť. Akékoľvek zmeny je potrebné uviesť písomne v dodatkoch, ktoré schváli odosielateľ aj dopravca.

Koľko stojí letecká preprava? 

Výška poplatkov za prepravu sa pohybuje v závislosti od celkovej hmotnosti zásielky. Keďže lietadlá sú limitované váhou prepravovaného tovaru, výška ceny je výsledkom pomeru hmotnosti a veľkosti zásielky. Air transport má veľké prevádzkové náklady, preto je cena za prepravu automaticky o niečo vyššia v porovnaní s ostatnými alterantívami. Aj keď ide o drahší variant distribúcie, zároveň má aj množstvo výhod. Navyše sa nemusíte zaoberať poplatkami za pripoistenie – tovar je totiž prepravovaný s minimálnym rizikom poškodenia.

Kedy môžete očakávať svoju zásielku?

Dĺžka doručenia je individuálna. Doručovacia lehota sa odlišuje viacero faktorov – napríklad cieľová destinácia, frekvencia letov, colné zákony či urgentnosť zásielky. Leteckým spoločnostiam trvá priemerne 6 dní, kým zásielka dorazí do cieľa. Rýchlosť dodania motivuje prepravné spoločnosti, aby do roku 2020 uskutočnili stanovenú víziu – skrátiť dobu doručenia len na 48 hodín.

Buďte doma v doprave. Sledujte nás na našom facebooku alebo sa zaregistrujte do nášho newslettera. Zadarmo získate množstvo tipov a noviniek.

28/02/2017

Ďalšie aktuality

28/02/2017 Letecká preprava tovaru a jej výhody

Potrebujete rýchlo a bezpečne previesť tovar na väčšiu vzdialenosť? Získajte základné informácie o tom, ako funguje letecká preprava a zistite, aké...

24/11/2016 Ako sa vyvíjala nákladná doprava

Možno dopodrobna poznáte históriu vášho vozidla, ale zamysleli ste sa niekedy nad históriou nákladnej dopravy? Pozrime sa spoločne, na aké...