Ako sa vyvíjala nákladná doprava

Možno dopodrobna poznáte históriu vášho vozidla, ale zamysleli ste sa niekedy nad históriou nákladnej dopravy? Pozrime sa spoločne, na aké metódy prepravy tovaru sa ľudia spoliehali predtým, ako sa v 30. rokoch začala používať kamiónová doprava.

Kone a vozy

Jedným z najstarších spôsobov prepravy tovaru je konský záprah. Ľudia hľadali spôsob ako zefektívniť prepravu výrobkov medzi mestami a nakoniec sa rozhodli, že to budú práve kone a vozy. Tento spôsob bol veľmi pomalý a často i nebezpečný, problém bol hlavne v stave ciest, ktoré boli tvrdé, hrboľaté a neupravené. Počas letných mesiacov zas často prašné, v zime pokryté ľadom a snehom, na jar a jeseň blatisté. Väčšina ciest bola tak úzka, že ak by išiel oproti ďalší voz, jeden z nich bol nútený spadnúť do priekopy, ktorá bola pozdĺž cesty. V tom čase bolo ešte veľmi málo mostov, takže pohonič musel prechádzať so svojim drahocenným nákladom cez rieky alebo potoky. Najznámejšia firma, ktorá zabezpečovala tento typ dopravy bola od roku 1860 Pony Express.

Lodná preprava

Lodná preprava začala byť extrémne populárna v polovici 19. storočia, kedy prišiel na scénu parník. Ešte pred jeho zavedením sa používali flatboats alebo plte, ktoré boli používané nielen na prepravu tovaru, ale aj ľudí. Tento typ lodnej dopravy bol riskantný, a aj časovo náročný. Okrem toho boli tieto plavidlá poháňané členmi posádky za pomoci vesiel. Dnes používané nákladné lode sú schopné prepraviť neporovnateľne väčšie množstvo nákladu. V súčasnosti sú rozšírené lode kontajnerového typu, ktoré prepravujú náklad vo veľkých prepravných kontajneroch. Nákladom môže byť takmer všetko, vrátane potravín, elektroniky a ostatných komerčných výrobkov.

Vlaková doprava

Vráťme sa, ale späť na zem. Vlaky rovnako ako aj dnes prepravovali v minulosti ľudí a tovar. Nápad transkontinentálnej železnice zabezpečil prepojenie a presun tovaru na veľké vzdialenosti. Preprava už nezávisela na pomalých konských záprahoch, ale bola organizovaná, takže sa presne vedelo, kedy náklad dorazí. Vlaky sú schopné prepravovať veľké množstvo tovaru po celej krajine. V súčasnosti sa vlaková preprava využíva hlavne na prepravu nerastných surovín. Jednou z výhod nákladnej železničnej dopravy je, že má nastavený čas od začiatku až do cieľa. Problémom ale je, že vlaky nemôžu ísť všade a sú obmedzené dráhami. Tento problém nám vyriešila kamiónová doprava.

Kamiónová doprava

V priebehu 30. rokov 20. storočia začala väčšina podnikateľov dodávať svoj tovar kamiónmi. V tom čase sa automobily stávali stále viac populárnymi, čo dopomohlo aj k zlepšeniu kvality ciest. Obrovský boom zažila kamiónová doprava výstavbou štátnych diaľnic, ktoré urýchlili presun tovaru. V súčasnosti je to jeden z najrozšírenejších spôsobov prepravy tovarov. Veľké množstvo produktov cestuje po svete vďaka nákladným automobilom. Prevážajú najrôznejšie produkty od odevov cez potraviny až po ťažké stoje, aj keď to je len niekoľko príkladov z množstva obchodného tovaru, ktorý je prepravovaný kamiónmi.

Letecká doprava

Na začiatku dvadsiateho storočia sa nákladná doprava začala rozširovať o ďalší dopravný prostriedok, lietadlo. Postupom času sa lietadlo stalo spoľahlivým prostriedkom ako prepraviť tovar. Jednalo sa hlavne o náklad, ako nábytok, stroje, autá ale aj veľké zvieratá, napríklad kone. Dnes sa využívajú hlavne na prepravu a doručovanie balíkov a listov. Letecká nákladná doprava je rýchla, bezpečná a efektívna, aj keď ľahko ovplyvniteľná. Za zlých meteorologických podmienok môže byť let oneskorený alebo zrušený. Lietadlá nám otvorili ďalšiu možnosť nákladnej dopravy do vzdialených destinácií. Máme za potrebu povedať, že nákladná doprava stále napreduje a už teraz sa začína uvažovať o preprave za pomoci automatizovaných dronov.

Buďte doma v doprave. Sledujte nás na našom facebooku alebo sa zaregistrujte do nášho newslettera. Zadarmo získate množstvo tipov a noviniek.

24/11/2016

Ďalšie aktuality

28/02/2017 Letecká preprava tovaru a jej výhody

Potrebujete rýchlo a bezpečne previesť tovar na väčšiu vzdialenosť? Získajte základné informácie o tom, ako funguje letecká preprava a zistite, aké...

24/11/2016 Ako sa vyvíjala nákladná doprava

Možno dopodrobna poznáte históriu vášho vozidla, ale zamysleli ste sa niekedy nad históriou nákladnej dopravy? Pozrime sa spoločne, na aké...